Czy można transportować ponadgabaryty po godzinach? - transportujemy

transport wielkogabarytowy

Niecodzienny widok na drogach

Niektóre przedsięwzięcia budowlane wymagają przewozu na miejsce budowy określonych kluczowych elementów inwestycji, które zostały uprzednio wybudowane lub wyprodukowane w innym miejscu w kraju, a niekiedy nawet za granicą. W ta

Czy można transportować ponadgabaryty po godzinach? - transportujemy transport wielkogabarytowy
kim wypadku niezbędny okazuje się transport ponadgabarytowy. Ten rodzaj transportu dotyczy sytuacji, kiedy pojazd wraz z ładunkiem przekracza określone przepisami normy dotyczące wymiarów lub wagi. Każdorazowo wymaga to kompleksowego podejścia i szczegółowego zaplanowania każdego aspektu, w tym przede wszystkim dobór odpowiedniej trasy oraz stosownych środków transportu. Z uwagi na występujące często na drogach publicznych ograniczenia, transport ciężki wymaga niekiedy wykorzystania drogi rzecznej lub morskiej, co dodatkowo komplikuje całe przedsięwzięcie. Kiedy więc w grę wchodzi przewóz przęsła mostu, turbiny wiatrowej lub transport maszyn ciężkich, należy zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy przewozowej, która nie tylko udostępni odpowiedni sprzęt, ale też pomoże załatwić wszelkie formalności.


Transport jest jedną z ważniejszych gałęzi

Transport jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki głównie z tego względu, że jego istnienie i realizacja umożliwia w dużej mierze funkcjonowanie wielu innych branż. Poza sferą usług, prawie każda firma korzysta z przewozu towarów, czy to we własnym zakresie, czy też korzystając z usług przewoźników zewnętrznych. Dlatego też obecnie przemysł transportowy jest bardzo wyspecjalizowany. Wiele kategorii przewożonych ładunków wymaga specjalnych warunków lub sprzętu, które z kolei nie znajdą zastosowania przy przewożeniu innych towarów. Dobrym przykładem jest tu transport ponadgabarytowy, który odnosi się do ładunków charakteryzujących się ponadstandardowymi wymiarami i wagą. są to między innymi elementy wielkich konstrukcji takich jak mosty, elektrownie wiatrowe czy też transformatory elektryczne. W tej kategorii ujmuje się też niekiedy transport maszyn. Z reguły przewóz tego typu ładunków wymaga indywidualnego podejścia i szytych na miarę rozwiązań. Dlatego też transport ciężki wymaga dużego doświadczenia.


Transport dużych ładunków

Transport wpisany jest w naszą codzienność. Gdyby nie on, gospodarka nie mogłaby tak dynamicznie się rozwijać. I dotyczy to zarówno transportu osób, jak i towarów, przy czym to ten drugi wydaje się mieć coraz więcej wyzwań przed sobą. A dowodem na to jest coraz większe zainteresowanie transportem dużych ładunków.
Im większy ładunek, tym większe wyzwanie. Dlatego też w transporcie już jakiś czas temu wyodrębniła się osobna kategoria, jaką jest transport ponadgabarytowy. To właśnie on zajmuje się tymi ładunkami, które ze względu na swój ponadnormatywny charakter, wymagają specjalnego przygotowania i organizacji. Transport ciężki, bo i tak jest on określany, obejmuje między innymi transport maszyn, zbiorników, hal produkcyjnych, czy urządzeń przemysłowych. Bez względu jednak na to, co ma być transportowane, musi się to odbyć zgodnie z przepisami prawa. Ma to na celu zabezpieczenie nie tylko samego ładunku, ale też całej trasy oraz osób, które z przewożonym ładunkiem będą mieć podczas trasy kontakt.


Jak uzyskać zezwolenie na transport ponadgabarytowy?

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.